Elitní běžci 2015

V 7. ročníku běžeckého závodu “Ve stříbrných stopách Lukáše Bauera” jsou elitními závodníky, kteří budou bojovat o místa na pódiu reprezentanti České republiky v běhu na lyžích. Elitní borci jsou Jakub Antoš, Jakub Gräf, Johny Bešťák, Peters Knop a Jacob Kordač. Představme si je nyní popořadě:

Vítek Pavlišta

pavlista
V sobotu se na start hlavního závodu postaví i letošní mistr ČR v maratonu Vítek Pavlišta. Člen libereckého AC Slovan Liberec Pavlišta, se řadí k našim nejlepším vytrvalcům. V letošním roce ovládl pražský maraton, triumfoval i na liberecké zastávce Run-Tour a bude se snažit o nominaci na letní olympijské hry 2016 v Riu. Víťa má blízko i k bílé stopě, jako mládežník začínal se severskou kombinaci, poté se věnoval běhu na lyžích. Myslíme, že jeho konečná volba pro atletiku se ukazuje jako správná. Přijďte se i vy proběhnout ve stříbrných stopách našeho nejlepšího vytrvalce v bílé stopě Lukáše Bauera, po boku toho nejlepšího z letních běhů Víti Pavlišty v barvách KSM Castings.

Peters Knop

petrknopSportovní kariéru v běhu na lyžích zahájil v 6 letech v Jablonci nad Nisou. Po absolvováni Sportovního gymnázia Dr. Randy v Jablonci nad Nisou přestoupil z jabloneckého Ski klubu do liberecké Dukly. Zároveň s přestupem byl zařazen do reprezentačního A týmu, který vedl Miroslav Petrásek. Tento rok byl Petra velkou zkušenostní školou, zúčastnil se prvních světových pohárů a dalších různých zajímavých akcí. Jednou z nich bylo i MS ve švédském Falunu, kde bojoval v závodech na 30 km skiathlon a ve štafetě. V letošní sezóně proběhlo několik změn, jako třeba změna trenéra, která však navazovala na spolupráci z předcházejících soustředění a závodů. Zkušenosti z velkých závodu chce Petr prodat v této sezóně, kde je jeho hlavním cílem kvalifikovat se a zajet kvalitní výsledek na MS do 23 let v Rumunsku.

Johny Bešťák na čele závodu

Jonáš “Johny” Bešťák s běžeckým lyžováním začal ve sportovní třídě v Tanvaldu. Dále pokračoval na Sportovní gymnázium v Jablonci nad Nisou. Nyní je studentem Technické univerzity v Liberci a zároveň byl zařazen do ASC Dukla Liberec kde se připravuje a trénuje na další sezonu, ve které by se rád nominoval na MS do 23 let v Rumunsku. Jako dorostenec se zúčastnil Evropského olympijského festivalu mládeže v Rumunsku, na kterém dosáhl 13. místa na 10km volně. Další roky byl stálým členem juniorské reprezentace a loni absolvoval Juniorské mistrovství světa v Kazachstánu, kde jako člen české štafety, vybojoval 7. místo.

Jakub Gräf

jakubgrafJakub Gräf reprezentant ČR v běhu na lyžích a student Technické univerzity v Liberci.
Své lyžařské začátky prožil v tehdejším klubu Ski Liberec, později přejmenovaném na TJ Dukla Liberec. První větší úspěchy začal sbírat v dorosteneckém věku. V roce 2009 byl druhý na Evropském olympijském festivalu mládeže v Polsku. Od té doby byl členem reprezentačních družstev juniorů a později mužů. Účastnil se několika mistrovství světa juniorů a do 23 let. Několikrát se stal juniorským mistrem České republiky. Několikrát se umístil na stupních vítězů v závodech Kontinentálního poháru. V roce 2013 zvítězil v tradičním závodě Zlatá lyže a o rok později se stal vítězem celkového bodování Kontinentálního poháru Slavic cup. Díky tomu měl možnost startovat na několika Světových pohárech. Jeho doposud nejlepší umístění ve Světovém poháru je 39. místo ze Szklarské Poręby ze závodu na 15km klasicky s hromadným startem. V Loňské sezóně byl členem bronzové štafety na světové Univerziádě na Štrbském Plese.

Jakub Antoš

anty

Jakub Antoš je absolventem Sportovního gymnázia v Jablonci nad Nisou. Po maturitě se stal členem ASC Dukly Liberec a současně byl zařazen do reprezentačního družstva dospělých A. Nyní studuje na Technické univerzitě v Liberci. Uplynulá sezona byla první ve spolupráci s novým trenérem a ukázala možné cesty ke zdokonalení. Jakubovým hlavním cílem sezony 2015/2016 je nominovat se na Mistrovství světa do 23 let v Rumunsku.

Jacob Kordač

jacobkordacJacob Kordač se narodil v Americe, ve státě Massachusetts. K lyžování se dostal ve čtvrté třídě díky své třídní učitelce, která byla zároveň trenérkou v mateřském klubu TJ Sokol Stachy. Téměř celou dosavadní kariéru Jacoba trénovalo duo Petra a Stanislav Frühaufovi, díky kterým se dostal do juniorské a před rokem a půl i do seniorské reprezentace ČR. Jacob se zúčastnil Juniorského mistrovství světa v Liberci a v Italském Val di Fiemme, kde při duathlonu na 2x10km obsadil 16. místo. Nejlepším výsledkem minulé sezony se pro Jacoba stalo třetí místo se štafetou na Světové univerziádě na Slovenké Skalce. Největším lyžařským zážitkem byla účast na dvou světových pohárech a to v severských střediscích Rukka a Lillehammer. Letos by chtěl znovu bojovat ve světových pohárech a nominovat se na mistrovství světa do 23 let.